Youtube Video Reklamlar Nasıl Yapılır?                           

 

YouTube size bireysel ve yaratıcı reklamları farklı şekillerde çalıştırma fırsatı sunar. Bu şansı almak için YouTube hesabınızın olması gerekir. Hesabınız boş görünmemeli, aksine düzenli olarak yüksek kaliteli içerikle oynanmalıdır.

Ayrıca bir Google AdWords hesabı gerekir. Buna ek olarak, reklam rezervasyonu işlenir ve size daha fazla avantaj sunar. Örneğin, kapsamlı istatistikler ve daha iyi analiz etmek ve reklam anlamak için yardımcı olacaktır geçerli tıklama oranları, değerlendirmeler gösterilir.

Reklam rezervasyonu daha sonra birkaç dakika içinde gerçekleşir ve zor değildir. YouTube’da, hedef kitleye, hedeflemeye ve ayrıca reklamınızın türüne ilişkin çeşitli seçenekler vardır. Bu sizin için büyük bir avantajdır, böylece Hedef kitleniz için YouTube reklamlarını yaşa, cinsiyete, yere ve ilgi alanlarına göre ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, pazarlama çok daha etkili olur, çünkü sadece gerçek ilgili taraflar reklam alırsınız, böylece ürün veya hizmet de daha iyi satılabilir.

 

YouTube reklamı için 6 farklı biçim vardır:

YouTube, kullanıcılarına farklı reklam yolları sunar. Seçtiğiniz varyant size kalmış. Size olasılıklar hakkında genel bir bakış ve böylece daha iyi bir karar vermek için tüm biçimleri size tanıtmak istiyorum.

 

 1. Ekran görüntüleri

Görüntülü reklamlar yan video önerileri doğrudan ana videonun sağında YouTube’da görüntülenir. Bu ekran türü özellikle bilgisayar ve dizüstü bilgisayar masaüstlerinde görüntülemek için uygundur. Buradaki normal Boyutlar 300 x 60 veya 300 x 250 pikseldir. Ekran görüntüleri videoda görünmediği için, rahatsız edici olarak algılanmaz ve buna rağmen göze çarpar.

 

 1. Yer Paylaşımı Reklamları

Görüntülü reklamların aksine, yer paylaşımı reklamları ana videonun alt kısmında görünür. Bunlar ayrıca bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda da gönderilir ve 468 x 60 veya 728 x 90 piksel boyutunda olabilir. Bindirmeler, kullanıcılar tarafından manuel olarak kapatılabilen afişler, metin dizeleri veya animasyonlu afişlerdir. Bu tür bir ekran videoda göründüğü için, bu varyant dikkat çekicidir ve belirli koşullar altında kullanıcı için rahatsız edici olarak algılanabilir. Ancak, yer paylaşımlı reklamı ile görünürlükte kesinlikle büyük artma elde edilebilir.

 

 1. Atlanabilir Video Reklamları (TrueView Video Reklamları)

Atlanabilir video ekranları, ana videodan önce, sırasında veya sonrasında tam ekran olarak görüntülenir ve üç dakikaya kadar sürebilir. Ancak, kullanıcı beş saniye sonra tanıtım videosunu atlama olanağına sahiptir. Bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, mobil cihazlarda, televizyonda ve oyun konsollarında bu reklam biçimi. Bu tür YouTube reklamcılığı çok çarpıcı ve kullanıcı tarafından aktif olarak atlanması gerektiğinden, bir yandan çok etkili ve diğer yandan çok can sıkıcı olarak algılanabilir.

 

 1. Atlanabilir olmayan video reklamlar

Atlanabilir olmayan videolar cihazın ne olursa olsun tam ekran modunda görüntülenir. Bu YouTube reklam biçimi, ana videodan önce, sırasında veya sonrasında da görüntülenir, ancak kullanıcının buradaki reklamı atlayamayacağı farkı ile. Atlamayan video reklamları genellikle 20 saniye uzunluğundadır ve YouTube kullanıcıları için en popüler reklam biçimleri arasındadır. Her ne kadar reklam efekti tıklamamakla önemli ölçüde daha yüksek olsa da, bu genellikle kullanıcıların Video olmadan tamamen yapma olasılığını yaratır. Bu nedenle, kullanıcının dikkatini çekebilecek şekilde mümkün olduğunca eğlenceli reklamlar yerleştirmek önemlidir.

 

 1. Tampon Görüntüler

Bu tür YouTube reklamları da bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda gösterilir. Tampon reklamlar ana video öncesi veya ana video sırasında görüntülenir ve en fazla altı saniye uzunluğundadır. Bu reklama Mid-Roll adı da verilir çünkü ana videoyu kesiyor ve kullanıcı bu kesintiyi göze alması gerekiyor. Bu atlamayan reklam türünü özellikle etkili kılar, ancak diğer reklamlarla birlikte kullanıcının hala içerikten vazgeçmesine neden olabilir.

 

 1. Sponsor Bilgi Kartları

Bilgi kartları, ana videoda birkaç saniye boyunca sağ üstte görünen küçük eylem çağrısı tanıtımlarıdır. Bu Bilgi kartlarına tıklayarak, kullanıcılar video içeriği hakkında ilgili ek bilgi edinebilirler. Ekran tıklanamaz. Belirli bir süre sonra, “bilgi” için “I” şeklinde bir sembol belirir. Bir Mouseover veya bir tıklama ile, kullanıcı bilgi kartlarının tüm içeriğini görebilir. Bu reklam şekli bilgisayarlar, Dizüstü Bilgisayarlar ve mobil cihazlar için de uygundur ve çeşitli boyutlarda mevcuttur. Bu tür reklamlar çok gizli olduğundan ve kullanıcı bilgi teklifini kabul etmek isteyip istemediğine kendisi karar verebilir, bilgi kartları da, daha az rahatsız edicidir. Bazı ürünlerin videolarda pazarlandığı yerlerde giderek daha fazla kullanılırlar ve bu ürünler hakkında ek bilgiler kullanıcıya katma değer sunar.

 

Resim Kaynak: https://www.adwordsturkey.com/youtube-reklam-modelleri-2019-tum-formatlar/

 

YouTube reklamcılığının maliyeti nedir?

Tabii ki, fiyat bir platform seçimi ve reklam tasarımı için de belirleyicidir. Facebook ve Google’daki reklamlarda olduğu gibi, Youtube’daki reklamlarınızın fiyatı ve maliyeti de ilgili reklam biçimine ve uzunluğuna, bütçenize ve reklam kampanyasının süresine bağlıdır. Devrenin zamanlaması da fiyatı etkileyebilir. Ancak, kullanıcıların da görüntülemek eğer sadece ödeme bilmek önemlidir, tıklayın veya reklam ile etkileşim.

 

Etkili bir YouTube reklamı açmak ve para kazanmak için

YouTube’da etkili bir reklam kampanyası başlatmanıza yardımcı olacak adım adım bir rehber sunmak istiyoruz. Burada, sadece en alakalı noktalar dikkate alınır ve ayrıntılı olarak sunulur, böylece sonunda açık sorular kalmaz.

 

 1. Kampanya oluştur: ad ve tür

İlk adım, Google Adwords’e giriş yaptıktan sonra başlar. Önemli olan Google AdWords ve YouTube kanalınızın bağlı olmasıdır. Ardından bir YouTube kampanyası veya bir kampanya türü ve bunun için uygun bir ad seçersiniz. Ürününüze veya hizmetinize atanabilecek bir başlık kullanın. Bu şekilde, özellikle birkaç reklam kampanyası yürütüyorsanız, her zaman genel bir bakış elde edersiniz.

 

 1. Bütçe seti

Burada reklam klipleri için günlük bütçeyi ayarlayabilirsiniz. Ancak, bireysel tıklama fiyatları daha sonraki bir tarihte belirlenecektir. Daha sonra bir kampanya oluşturmak için kullanılabilecek bir günlük ve toplam bütçe arasında seçim yapabilirsiniz. Yeni başlayanlar için, bireysel kampanyalar arasında dağıtılan toplam bir bütçe seçmeniz önerilir. Öte yandan, profesyoneller, genel olarak kampanyalarla uğraşmada daha deneyimli oldukları ve burada bireysel reklamlara ne kadar harcamak istediklerini tahmin edebildikleri için günlük tutarı tercih ederler.

 

 1. Dönem, Reklam Ağı, konum, teklif stratejisi ve cihazlar

Kampanyanız için başlangıç tarihi ve bitiş tarihi önemlidir. Ya otomatik işlevini kullanın ya da elle ya da özel ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak, üç farklı seçeneğiniz olan bir Reklam Ağı seçmeniz gerekir. YouTube arama sonuçları sayfası, YouTube videoları ve Google Görüntülü Reklam Ağı. Bu, ekranınızın hangi kanallarda görüntüleneceğini belirlemekle ilgilidir. Reklam, arama sonuçlarında, bir videoda veya hatta Google ağındaki ortak sitelerde gösterilmeli mi?

Buna ek olarak, hedef kitlenizin dilini girmeniz ve böylece hedef kitlenize nasıl ulaşmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Hedef grubunuz Almanca konuşuyorsa, onlarla İngilizce konuşmak pek mantıklı değil. Mevcut dilleri ayarlarda görebilirsiniz. Bu ülkeyi seçmeyi içerir. Birkaç ülkede geniş bir kitleniz varsa, farklı ülkelere de girebilirsiniz.

Teklif stratejisinde,” görünüm başına maliyet “(CPV) veya” mil başına maliyet ” (BGBM) tercih edip etmediğinizi seçmeniz gerekir. CPV ile, reklamınızın görünümü için ödediğiniz maksimum tutarı belirlersiniz. BGBM ile bunun yerine 1.000 gösterim için maksimum tutarı işaretlersiniz. Bununla birlikte, yeni başlayanlar için CPV varyantını tercih etmeniz önerilir.

Cihazların seçimi de bir rol oynar. Bu alanda, hedef kitlenizin cihazlarında kendinizi tanımlarsınız ve reklamınızı nerede gördüklerine karar verirsiniz. Tabii ki, bu, hedef grubunuzun hangi cihazlarda Seyahat ettiğini de bilmenizi gerektirir.

 

 1. Seyirci ve Ulaşım

YouTube reklamlarınızın doğru kişilere gösterilebilmesi için hedef kitlenizi mümkün olduğunca kesin olarak tanımlamanız gerekir. Bunlar cinsiyet, yaş, eğitim, ilgi alanları, ikamet yeri veya gelir gibi özellikleri içerir. Aynı zamanda, istediğiniz aralığı da düşünmelisiniz. Bu, ekranınızı daha hedefli ve etkili hale getirir.

 

 1. YouTube reklamını yükle veya Bul

Artık kendi videonuzu yükleyebilir veya YouTube’da doğru olanı bulabilirsiniz. Reklam başlığı ve reklam adı gibi son gerekli ayarlardan ve ayrıca uygun reklam formatının seçilmesinden sonra, yalnızca video görüntüsü için bir küçük resim seçmeniz gerekir. Bunlar, kullanıcıların reklamınızı tıklamadan önce gördükleri ilk resimlerdir. Bundan sonra, kampanyanız tamamlanır ve sizin tarafınızdan düzenli olarak izlenmeli ve Google Adwords verilerine dayanarak analiz edilmelidir.

 

Sonuç

Video içeriğinin amacı, bir YouTube kullanıcısı ile etkileşimi tetiklemektir. Bu, müşterinin ürününüzü YouTube’a yerleştirdiğiniz reklamlarla satın aldığından emin olmak istediğiniz anlamına gelir. Bunu yapmak için hedef kitlenizi dahil etmeniz ve gerçek katma değer sunmanız gerekir. Sadece bir ürün sunumu yeterli müşteriyi ikna etmeyecektir. Bu nedenle, doğrudan satış ile ilgili bilgiler mevcut olmalıdır. Hedef kitlenizde her zaman konuya dahil edilmesi gereken yeni gelenler vardır. Hedef grubunuzda konuyla daha iyi özdeşleşen başka kullanıcılar da var. Bu nedenle, reklamlarınızı iki kullanıcı grubu arasında ayırt edebilirsiniz.

Ayrıca, YouTube reklamlarınız profesyonel görünmeli ve duygusal, eğlenceli veya heyecan verici olmalıdır. Hareketli görüntüler duyguları daha iyi iletebilir ve izleyiciyi saniyeler içinde büyüleyebilir. Bu özelliği kullanın ve hedef kitlenize ilham verebilecek bir video reklam oluşturun. Harekete geçirici çağrı içeren videolar özellikle etkileşimli olabilir. Doğrudan bir yaklaşımla, genellikle kullanıcıları daha fazla motive edebilir ve onları istediğiniz yere götürebilirsiniz.

Bir YouTube reklamı oluşturmak gerçekten zor değildir, ancak kitlenize gerçekten ulaşmak için yaratıcı bir reklam gerektirir. Yani hareketli görüntü reklamları yararlanmak ve eğlenceli içerik oluşturmak. Ayrıca, kampanyanızın başarılı olup olmadığını da öğrenebilmeniz için her zaman görüntülemeyi izlemelisiniz. Verilere dayanarak, daha sonra hangi reklamların iyi çalıştığını ve hangilerinin işe yaramadığını görebilirsiniz. bundan kendiniz için anlayışlar elde edebilir ve reklamınızı sürekli geliştirebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir