Youtube Video Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

 

Yeni videonuz hazır ve YouTube hesabınızda yayınlandı – ancak görüntülenme sayısı yönetilebilir durumda. Ne yapılır? Videonuzu YouTube’da nasıl optimize edeceğinizi 5 kolay adımda öğrenin ve kısa vadede daha fazla görüntüleme alın.

 

Kısa özet: YouTube videonuzu optimize etmek neden bu kadar önemlidir?

Video, içeriği çevrimiçi olarak tüketmenin en popüler yoludur. Ve kullanıcıların çoğu 2018’de daha da fazla video görmek istiyor.

video content trends hubspot

3.000’den fazla kullanıcıya yönelik anket: 1 numaralı video. (Kaynak: Hubspot).

 

Hareketli görüntüler hiçbir şekilde sadece genç hedef gruplar arasında popüler değildir. Örneğin, yalnızca “Generation X” (1965-1980 doğumlu) her gün 1,5 milyardan fazla video izliyor. Ve tüm yaş gruplarında, ortalama bir izleyici günde bir saatten fazla video materyali tüketiyor – ve bunların hepsini yalnızca mobil cihazlarında.

Google da bu eğilimi kabul ediyor. Arama motoru, açıkça bir video aramayan arama sorguları için bile, aslında metnin (ve bazen birkaç resmin) hakim olduğu sonuç listesindeki videoları giderek daha fazla oynatıyor.

google suchergebnisse mit youtube videos
Google-Suche nach “Projektmanagement Software”: Videos werden vor den Textergebnissen angezeigt.

 

Son olarak, dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, Google’ın bir yan kuruluşu olduğu için, video sonuçları bir YouTube bağlantısı aracılığıyla sonuçlar listesine dahil edilir.

Sizin için bu temelde iki anlama geliyor:

  1. Yeni videonuz düşündüğünüzden çok daha fazlasını yapabilir. Ayrıca, kullanıcıdan gelen belirli bir soruyu yanıtlamak için YouTube dışındaki arama listelerinde de görünebilir. Ne kadar çok YouTube görünümü üretirseniz, erişiminizin potansiyeli o kadar artar!
  2. Temel, iyi optimizasyondur. Şu anda, Google henüz YouTube video içeriğini okuyamıyor veya yorumlayamıyor. Bu nedenle arama algoritması, videonun etrafında bulduğu metinlere (YouTube başlığı veya açıklama gibi) dayanır ve performansla birlikte videonun alaka düzeyini (ör. Tıklama oranı) değerlendirir.

Bu nedenle bu makale, tek bir YouTube videosunu hassas bir şekilde optimize etmeye adanmıştır.

 

1. Adım: Anahtar kelimelerinizi tanımlayın.

Kapsamlı anahtar kelime araştırması, YouTube optimizasyonunun (YouTube SEO) temelidir. Amaç, videonuzun bulunması gereken hedef grubunuz (ve dolayısıyla arama algoritması için) için en önemli anahtar kelimeleri belirlemektir.

Aşağıdaki ipuçlarını olabildiğince açık hale getirmek için, videonuzun taze domateslerden yapılan lezzetli bir domates çorbasının tarifi hakkında olduğunu varsayalım.

Amacınız ilk önce 1 ana anahtar kelime ve 1-3 ikincil anahtar kelime belirlemek.

Ancak, “anahtar kelime” tek bir kelime olması gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, yukarıdaki örnekte, ana anahtar kelimeniz “Domates Çorbası Tarifi” olabilir. “Taze domates çorbası tarifi” veya “sağlıklı çorbayı kendiniz pişirin” gibi ek anahtar kelimeler daha da ayrıntıya iner.

Bu şekilde formüle edilmiş cevabınız ne kadar spesifik olursa, potansiyel bir arama niyetine hitap ederse, erişim sağlama şansınız o kadar artar ve aynı zamanda videonuza tam olarak doğru kişileri (karşılık gelen soruyla birlikte) çekerek daha fazla YouTube görüntülemesi alma şansınızı artırır.

Anahtar kelimelerinizi belirlemede yardım alabilirsiniz. En basit seçenek Google’ın kendisidir. Temel konunuzla birlikte en sık hangi terimlerin arandığını bulmak için Google Suggest işlevini kullanın.

Adım 2: Mükemmel YouTube başlığı.

YouTube, sıralama mantığı açısından Google’a çok benzer şekilde çalışır: birkaç arama sonucunun bulunduğu bir listede belirli bir sonucu ne kadar çok kişi tıklarsa, bu sonucu bir dahaki sefere biraz daha yüksek görüntülemek için algoritmaya gönderilen sinyal o kadar güçlü olur. kullanıcının sorusuna iyi bir cevap verir.

Bu sözde tıklama oranı (“tıklama oranı” olarak da adlandırılır), yalnızca önizleme resminden değil, aynı zamanda iyi bir başlıktan da olumlu bir şekilde etkilenebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir