Web Tasarım Trendleri 2020

 

Web tasarım trendleri açısından yeni ilhamlar almak, güncel ve gelecekteki gelişmelere bakmak her yıl heyecan verici: Gelecekte hangi estetiğe veda etmek zorunda kalacağız? Önümüzdeki yıllarda tasarım dünyasına hangi trendler hakim olacak?

 

Süresi dolan trendler

Çeşitli kaynaklar, 2020’de düz tasarım çağının arka planda olacağı konusunda hemfikir görünüyor. Bir yandan diğer tasarımların basitçe ön plana çıkacağı varsayılıyor. Öte yandan yarı düz tasarımın yönündeki bir değişiklik duyurulabilir.

Ek olarak, çizimler artıyor, çoğunlukla elle çizilmiş ve mükemmeliyetçilikten çok uzak. Böylece sadece başlıklar daha kişisel bir dokunuşa sahip olmayacak, aynı zamanda simgeler ve düğmeler gibi kalıcı olarak entegre edilmiş unsurlara da sahip olacak. Çünkü web tasarımı – uzman yayınlardaki çeşitli uzmanlar hemfikir – son yıllarda çok yapay ve mükemmel bir dokunuşa sahip. Gelecekte, bireyselliğe ve kişiliğe daha fazla önem verilecektir.

 

Kalıcı tasarımlar

Gradyanlar, CSS’nin daha da geliştirilmesiyle geldi ve gelecekte bizimle kalacak. Burada hala keşif ve detaylandırmaya yeterince ihtiyaç var gibi görünüyor. 2020’de varyasyonlar ve kombinasyonlar açısından bizi nelerin beklediğini de dört gözle bekleyebiliriz. Renk gradyanları da logo tasarımında sabit bir yere sahip olmaya devam ediyor.

 

Yüksek renkler ve minimalizm de 2020’de büyük rol oynayacak

Günümüzde karşı karşıya olduğumuz bilgi bolluğu bizi bilgilerimizi daha net ve net bir şekilde sunmaya zorluyor. Makul bir şekilde kullanılan alanlar, kullanıcının içerikte daha hızlı çalışmasını ve buna bağlı olarak daha keyifli, aynı zamanda daha verimli bir kullanıcı deneyimine sahip olmasını sağlar. Minimalizm, özellikle boşluk kullanımı, önümüzdeki yıl tasarım konseptlerinin de önemli bir parçası olacak.

Minimalizm – çok basit ve indirgenmiş bir tasarım – monokromatik varyasyonlar biçiminde giderek daha fazla kendine geliyor. Daha sonra burada yüksek sesli ve etkileyici renkler kullanılabilir.

 

Doğal renkler populer olmaya devam ediyor

Sonsuz tahminlerle yılın dönü bu yıl “yılın rengi” için yeni tasarım modeli. Düşünceli, düşünmeye devam edeceği konusunda hemfikir. 2020 yılında da pek çok yumuşak yeşil ve mavi tonları, “nane” ye doğru bir eğilim göreceğiz.

 

Görüntü veya fotoğraflarla birleştirilmiş grafik öğeleri

2020’de muhtemelen asimetrik düzenlere doğru bir eğilim olacaktır. Her şeyden önce, resimler ve fotoğraflar, resimler ve “cesur tipografi” ile birleştirilmiştir. Grafik görsel ve görsel malzemenin bir içerik, önümüzdeki yıl için minimalist trendi tamamlıyor.

 

Odak noktası kullanıcı üzerinde kalır

Gelecekte de iyi web tasarımının odak noktası kullanıcı olacaktır. Özellikle e-ticaret alanında, tüm yaratıcı kararlarda son kullanıcının kullanıcı deneyimi ön plandadır. Gezinmesi ve anlaşılması kolay net tasarımlar, soyut ve kafa karıştırıcı düzenlerin yerini alır. Kullanıcı yolculuğu mümkün olduğunca basit ve karmaşık hale getirilmelidir. Farklı renklerdeki eylem çağrıları daha hedefli bir şekilde kullanılacaktır.

Açıkça yapılandırılmış çevrimiçi mağazalara ek olarak, duyarlı tasarıma öncelik verilmeye devam edilecektir. Neden? Batı dünyasında, mobil cihazlarımızın neredeyse yüzde 60’ı artık İnternet’e erişiyor.

Artık Google resmi olarak mobil kullanıcı dostu olma özelliğini sıralamada önemli bir faktör haline getirdiğine göre, 2020’de sitelerine ziyaretçi çekmek isteyen hiç kimse mobil web sitesini ihmal etmemelidir. Gelecekte de “önce mobil” ve “duyarlı” terimlerinden muaf olmayacağız.

Ayrıca, SVG dosyalarının gömülmesi de güncel bir sorun olmaya devam etmektedir. Yeni bilgi olmasa bile, çok az web sitesi vektörleştirilmiş grafikler kullanır. Vektör grafikleri, özellikle daha küçük cihazlarda önemli avantajlara sahiptir – örneğin, daha hızlı yükleme süreleri ve yüzde yüz ölçeklenebilirlik ile olağanüstü keskinlik.

GDPR hepimizi paniklediğinden beri, verilerimizin kaydedildiğinin farkındayız. Gelecekte, bunlar daha mantıklı kullanılmalı ve kullanıcıya daha uygun hale getirilmelidir. Hedeflenen reklamlar artık bir yenilik değil. Bundan böyle, web sitesi operatörlerinin anlaması bizim için zor olsa da, ziyaret ettiğimiz web sitelerinden anlık bildirimler alabileceğiz (Gerçekte neler oluyor? Gerçekte ne okunuyor?).

Karşılıklı etkileşime dayalı olduklarından ve tüketiciye açıkça tanınabilir katma değer sunduğundan, sohbet botlarının ve yapay zekanın kullanımı daha mantıklı.

 

Küresel eğilimler

Şimdilik yeterince katı web sitemiz var: 2020 daha hareketli ve hareketli olacak. Şimdiye kadar, video ortamı web tasarımında nispeten tutumlu bir şekilde kullanıldı. Sonuçta, hareketli görüntüleri kullanırken, yükleme süresinin, hemen çıkma oranının ve Google sıralamasının sonuçları her zaman dikkate alınmalıdır.

Bu, yeni ve daha web dostu .webm biçiminin piyasaya sürülmesinden bu yana bir şekilde hafifledi. Gelecekte daha ilginç web siteleri oluşturmak için, GIF şeklinde animasyonlu illüstrasyonları daha sık göreceğiz. Ek olarak, sayfalarda gezinmeyi daha net ve kolay hale getirecek olan mikro etkileşimler de giderek artmaktadır.

Mikro etkileşimler, kullanıcılar olarak bize burada bir şeyler olduğunu veya olmak üzere olduğunu gösteren küçük animasyonlardır. Tabiri caizse eğlenceli bir “geribildirim” biçimi. Bir kullanıcı olarak kendinizi daha entegre hissedersiniz ve web sitesi / ürünle kendinizi daha kolay tanımlayabilirsiniz. Ek olarak, bu etkileşimler olumlu sürpriz anlar sağlayabilir ve kullanıcı yolculuğunu daha net bir şekilde tanımlamak için bir kılavuz görevi görebilir. Bu, kullanıcı akışını kolaylaştırır – kullanıcının web sitesinde aradığını bulma olasılığı daha yüksektir.

Bir mikro etkileşim örneğin şöyle görünebilir:

 

Webdesign Trends 2020: Diese Designs geben aktuell den Ton an

Webdesign Trends 2020: Diese Designs geben aktuell den Ton an

Webdesign Trends 2020: Diese Designs geben aktuell den Ton an

Webdesign Trends 2020: Diese Designs geben aktuell den Ton an

 

3D ve “3D ışık”

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçekliğin (VR) yayılmasının bir yan etkisi olarak, gelecekte web sitesi tasarımlarımıza daha fazla 3B unsur entegre edilmesini bekleyebiliriz. AR / VR, gelecek yıl web tasarımında da bir atılım yapmayacak olsa da. Bunun nedenleri bir yandan çok yüksek maliyetlerdir. Ama aynı zamanda optimize edilmiş yükleme süreleri ve son kullanıcıya odaklanan tasarımlarla çelişki. Çünkü yeni teknolojilerin kullanılması doğal olarak en mantıklı olanı, bariz bir katma değer yaratıyorsa.

Webdesign Trends 2020: Diese Designs geben aktuell den Ton an

 

Web araçlarının ve çerçevelerinin bolluğu

Gelecek yıl, çerçeveler biçiminde çok sayıda “programlama yardımları” ve sözde daha kolay öğrenilen dillerde daha fazla artışla hala acı çekeceğiz. Bununla birlikte, pazar neredeyse doygunluk noktasına ulaştı ve geliştiricilerimiz iyi niyet sınırlarına ulaştı. Başlangıçta tasarımların uygulanmasını basitleştirmeyi amaçlayan çerçeveler, geçmişte bolluklarında da zorluklara neden olmuştur. Gelecekte, önümüzdeki yıl henüz olmasa bile, daha basit standart çözümler tekrar aranacaktır.

 

Özellikle React’e çok umut veriliyor

JavaScript, kullanıcı arayüzleri oluşturmak için bir JavaScript kitaplığı olan React tarafından desteklenen, web programlamanın önemli bir parçası olmaya devam etmektedir.

React, 2019’da çoktan önem kazandı, ancak henüz zirveye ulaşmadı ve 2020’de daha fazla gözümüzün altına girecek. React’in yardımıyla, UI öğelerini gelecekte web sitelerimize ve web uygulamalarımıza entegre etmeye büyük olasılıkla devam edeceğiz. Bu yüzden kesinlikle öğrenmeye değer ön uç geliştiriciler için bir araç. Yeni Gutenberg blok düzenleyicisi React’e dayandığından, bu özellikle WordPress bağlamında geçerlidir.

PHP, Ruby, Python, Node.js, Java ve .Net de arka uç için nispeten eşdeğer programlama dilleri olmaya devam ediyor.

Webdesign Trends 2020: Diese Designs geben aktuell den Ton an

Kullanıcı, ön ve arka uca daha da odaklanacak

Gelecekte, yalnızca arka uç verilerini oluşturup değerlendirmekle kalmayacağız, aynı zamanda ön uç için de genişleteceğiz. Bu şekilde, web sitemizde neyin ne zaman ve nasıl tıklandığını anlamak için daha fazla şey öğreneceğiz ve böylece kullanıcı arayüzünü daha verimli ve kalıcı olarak UX’i iyileştirebilecek şekilde uyarlayabiliyoruz.

2020 ve sonrası

Güncel gelişmelere dayanarak, uzun vadede web’in gelecekte daha da etkileşimli olacağını varsayabiliriz. Doğrudan ve bireysel olarak kullanıcıya göre uyarlanmış deneyimler için kesinlikle daha büyük bir potansiyel görünüyor. Örneğin, Bruno Simon’ın portföyünde olduğu gibi, sitenin alışılmadık ve yaratıcı bir gezinmesi yoluyla olabilir.

Webdesign Trends 2020: Diese Designs geben aktuell den Ton an

Genel olarak, İnternet daha eğlenceli olmalıdır – bilginin hazırlanmasında ve yeniden üretilmesinde daha yaratıcı ve kişisel yaklaşımlarla olabilir. New York ajansı Red Collar, bu sayfada 2020 için web tasarım trendlerinin harika ve eğlenceli bir özetini sunuyor.

Webdesign Trends 2020: Diese Designs geben aktuell den Ton an

Ayrıca Sesli Navigasyon uygulamasından da bahsedelim. Bu teknolojinin 2020’de büyük bir atılım gerçekleştirmesi pek olası görünmese de, uzun vadede buna hazırlanabiliriz. Ve yine, kullanıcıya odaklanarak: kısıtlamaları olan insan gruplarına daha dikkatli bir şekilde uyarlanmış web siteleri.

 

Sonuç:

Web tüketimi ve teknolojisi ilerledikçe, gittikçe daha fazla web tasarımcısı, 2020 ve sonrasında büyük web tasarım trendlerine hakim olmaya devam edecek benzersiz ve yaratıcı çalışmalar geliştiriyor.

Teorik olarak, tipik bir web kullanıcısının zevkleri, tercihleri ​​ve beklentilerinin herhangi bir zamanda kökten değişmesi mümkündür. Bu süreçte, daha önce harika olduğu düşünülen herhangi bir sayıda web tasarım trendini boşa harcıyorsunuz. Örneğin, tüketiciler asimetrik düzenlere aniden olumsuz tepki verirse, artık resimde görünmezler.

Ardından, bildiğimiz şekliyle gelecekteki web tasarımını haritalayan teknolojinin kaçınılmazlığı gelir. Şu anda her şey mobil cihazlarla ilgili. Mobil teknoloji geliştirmedeki hızlı ilerlemeler, dünyanın web sitelerine erişme ve bunlarla etkileşim kurma şeklini değiştirdi. Konuşma özellikli arayüzler de vurgular oluşturur. Birkaç yıl sonra sanal gerçeklik, web tasarımı ve web geliştirmede yepyeni bir çağı müjdeleyebilir.

Yine de, sanal gerçeklik etkileri nedeniyle web tasarımındaki trendlerin önümüzdeki birkaç yıl içinde temelden değişmesi pek olası değil. Şu anda bunlar, günümüzün web kullanıcıları için gerçekten çarpıcı bir web sitesi tasarımının temel taşları olan yukarıda özetlenen on trend.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir