Ranking: Die Liste der wertvollsten Marken weltweit [Infografik]

İyi bir sıralama için en önemli faktör kullanıcı deneyimi mi? [SEO ipucu]

Unilever medya yöneticisinin bu sözü, her yerde bulunan arama motorunun alaka düzeyine ulaşır. Kendinizi Google’da mümkün olan en iyi şekilde konumlandırmak istiyorsanız, SEO stratejinizi en iyi şekilde hizalamak için en önemli sıralama faktörleriyle düzenli olarak ilgilenmelisiniz.

Çoğu kişi için Google algoritması yedi mühürlü bir kitaptır, ancak aynı zamanda mantıksal yönleri de açıkça takip eder ve tek bir amacı vardır: ilgili arama sorgusu için en uygun isabetleri sunmak.

Kullanıcı Deneyimi – Önce İnsan

Mümkün olduğunca çok trafik, olabildiğince çok tıklama. Bu noktalar, portallarının optimizasyonundan ne bekledikleri sorulduğunda, birçok web sitesi operatörü için listenin en üstünde yer alır. Ardından, Google’ın şifreli algoritmalarını, yapay zekayı ve diğer dijital mekanizmaları tatmin etmek için çeşitli vidalar döndürülür.

Birçoğu, SEO’nun arama motorları aracılığıyla yapılmasına rağmen, odağın hala kullanıcı üzerinde olduğunu unutuyor. Yıllar geçtikçe, Google’ın sınıflandırma için önemli kriterler olarak gördüğü öncelikler yıllar içinde tekrar tekrar değişti.

Sadece mantığı ve açık sağduyu görmezden gelenler burada gerçekten büyük sürprizler yaşayacaklar. Çünkü bugün kullanıcı ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimi her zamankinden daha fazla odak noktasında. Arama motorlarının yenilikçi analiz yöntemlerinin amacı budur.

 

UX en önemli faktör olarak mı?

İyi bir SEO stratejisi, en iyi sonuçları elde etmek için her zaman tüm ilgili alanları dikkate almalıdır. Peki burada kullanıcı deneyiminin özel bir yeri olduğu nasıl söylenebilir?

Bu anahtar kelimenin ardında neyin gizli olduğuna daha yakından bakalım: Ortak kullanıcı genellikle şunları tercih eder:

  • Görsel olarak çekici olacak şekilde tasarlanmış ve yollarını hızlı ve sezgisel olarak bulabilecekleri sayfalar.
  • Bilgi biçiminde, ürün veya hizmet gibi belirli bir ihtiyaca doğru yanıtı sağlayan sayfalar.
  • Bir arama motoru kullanılıyorsa, tek tek sorgu için mümkün olan en iyi sonucu vermelidir.

UX terimi, bazıları bilinen faktörlerde bulunabilen veya burada örtüşen çok sayıda önemli değerlendirme kriterini birleştirir. Başarılı bir SEO stratejisi için bu nokta bu yüzden çok önemlidir.

 

Şimdi hangi noktalar daha önemli?

Şimdiye kadar kullanıcı davranışını ihmal eden herkes aşağıdaki kriterlere daha yakından bakmalıdır:

  • Önce mobil: Gelecekte, kullanıcılar İnternet’teki mobil cihazları giderek daha fazla kullanacak. Bir site operatörü olarak karşılık gelen bir performans elde etmek için çaba sarf etmeyen herkes, gelecekte Google tarafından sözde mobil ilk indeksle cezalandırılacaktır.
  • Sayfa Hızı: Yükleme süreleri, Google’ın bir sayfanın kullanıcı dostu olup olmadığına ilişkin değerlendirmesindeki en önemli noktalardan biridir.
  • İçerik: Bir sayfanın içeriğini, Google’ın ilgili arama sorgularıyla olabildiğince iyi bağlayabileceği şekilde yapılandırmak önemlidir. Tematik alaka düzeyi nedeniyle, içerik portföyü, en iyi profile sahip sayfanın bir arama sorgusu için uygun olacağı şekilde ayarlanmalıdır.

 

Kullanıcı deneyimi nasıl geliştirilebilir? Yapılacak 3 Şey

Sonuç olarak, gelecekte sitenin ve içeriğin mümkün olduğunca hedef grup odaklı ve kullanıcı odaklı olarak oluşturulmasına ve benzersiz bir deneyim haline getirilmesine daha fazla dikkat edilmesi gerektiğidir. Bu, rekabette öne çıkma şeklidir. Taraflardan biri de soru sormamalı, cevaplamalıdır. Sizi neyin beklediği veya portalın arkasında kimin olduğu hemen anlaşılmalıdır.

1. Teknoloji

OnPage optimizasyonu, açık bir yapısal yapı, sezgisel gezinme, hızlı yükleme süreleri, mümkün olan en iyi görüntü (masaüstü ve mobil) veya yinelenen içerikten kaçınma gibi teknik hususlarla ilgilidir.

Yapılması gereken: Pek çok nokta programlama ile ilgilidir ve siteyi iyileştirmek için, belirli Google gereksinimlerine göre “performansı” kalıcı olarak analiz etmek için özel uygulamalar kullanmak gerekir.

2. İçerik

Katma değer burada sıkça bahsedilen bir slogan. Sıkıcı bir şirket sunumu yerine, sektörle ilgili konularda benzersiz uzman ve tavsiye makaleleri daha faydalı olabilir. İlgili hedef grup için yüksek kaliteli, benzersiz ve kişiye özel – bu kriterler, içerik oluştururken ve optimize ederken en önemli kriterler arasındadır.

Yapılacaklar: En iyi strateji için bu, her şeyden önce, istediğiniz hedef grup (lar) ı tam olarak bilmek, kendinizi onların yerine koymak ve onların isteklerine göre en uygun içeriği sağlamak anlamına gelir. Bu anket yardımcı olur:

  • Hedef kitleye en iyi hitap eden sunum türleri nelerdir?
  • Ürünle ilgili hangi sorular cevaplanabilir?
  • Hangi uzman bilgisi kullanıcıyı büyüleyebilir?
  • Satın alma kararını hangi bilgiler kolaylaştırabilir?

3. Etkileşim

Google, kalış süresi, hemen çıkma oranı veya hangi bağlantıların tıklandığı gibi kullanıcının bireysel sinyallerini kullanır.

Yapılacaklar: Etkileşim daha önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Bu nedenle kullanıcıya bunun için çeşitli seçenekler sunulmalıdır. Multimedya içeriği, kolay ve net gezinme seçenekleri veya harekete geçirici mesaj düğmeleri veya sosyal medyaya bağlantılar gibi etkileşimli öğeler buna örnektir.

 

Optimal strateji

Optimum kullanıcı deneyimine odaklanmaya ek olarak, diğer güçlü kriterler de ihmal edilmemelidir. Bunlardan bazıları, bir web sitesinin kalitesini değerlendirmek için belirleyici olan oldukça soyut faktörlerdir.

Bu, öncelikle yüksek kaliteli geri bağlantıları içerir. Kendi portalınızın ve içeriğinizin belirli bir alaka düzeyini gösterirler. Dahili bağlantılar navigasyonu tamamlar ve kullanıcıyı bilgi makalesinden istenen ürüne yönlendirebilir. Bağlantı portföyünü genişletmek ve iyileştirmek için çeşitli önlemler vardır.

Diğer bir odak noktası, hala önemli bir rol oynayan anahtar kelimelerdir. Her zaman değişebileceklerinden, her zaman topun üzerinde kalmak önemlidir. Gelecekte, arama motorları ile daha geniş bir isabet olasılığı elde etmek için belirli bir varyansla ince bir şekilde uyumlaştırılmalıdır. Örneğin meta açıklama için genişletilmiş seçenekler artık daha fazla alan sunuyor.

 

Sonuç

Aynı, aynı, ancak daha farklı

Belki de bu, SEO’nun gelecekte nasıl gelişeceğini en iyi açıklar. Google, arama sonuçlarının sıralamasına yönelik derecelendirmeye daha da fazla ayrıntı eklemek için her zaman yeni mekanizmalar kullanmaya çalışır. Daha önce önemli olan faktörlerin aniden önemini yitirmesi pek olası değildir.

Bununla birlikte, çeşitli kriterlerin ağırlıklandırması her zaman biraz değişecektir ve en uygun yolu bulmak için, giderek karmaşıklaşan süreçler hesaba katılmalıdır. Ancak bu süreçler, minimum ayarlama ile uzun vadeli bir SEO stratejisinde kolayca planlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir