Google Ads Teklif Stratejileri

 

Başlangıçta tıklama vardı. Ama sırada ne var? Google Ads teklif stratejileriyle ilgili olanaklar hızla gelişiyor.

Potansiyel müşteri ve dönüşümlerin otomatik yönetimi gelecek standart haline gelecek. Kişilere hala çoğunlukla bir kullanıcının tıklaması için ödeme yapılır ve bazı teklif stratejileri ayrıca tıklamaları hedefler.

Başlangıç ​​olarak, teklif stratejileriyle ilgili makale serisinin 1. Bölümü, tıklama optimizasyonuna yönelik üç teklif stratejisiyle ilgilidir.

 

Manuel TBM

Manuel teklif stratejisi orijinal durumdur ve (şimdilik) en fazla kontrolü sunar çünkü bu akıllı bir strateji değildir. Az gösterime sahip anahtar kelimeler veya genel bir en iyi anahtar kelime olsun: Kullanıcı, tıklamanın ne kadara mal olabileceğine karar verir. Ek olarak, teklif simülatörü ve kapsamlı değerlendirme seçenekleri gibi birçok araç, en azından arama ağında iyi bir kontrol hissi sağlar. Birçok akıllı teklif stratejisinde kaybedilen bir şey.

En alakalı arama terimlerinin ve görüntülü reklamların manuel kontrolünün gücü nedir? Teklifin istikrarında ve öngörülebilirliğinde yatıyor! Ancak bu, büyük piyasa katılımcılarının (Amazon, Ebay, bölüm kralları) yerinden edilmesinin gerçekleşebileceği yerdir. Çünkü aramada ve önemli yerleşimlerde reklam alanı teklifi sınırlı ve genellikle pahalıdır. Ayrıca “Tam Eşleşen” anahtar kelime seçeneğinin sonu da vardır. “Eğitmen” anahtar kelimesi “eğitim” veya “koç” için de kullanılabiliyorsa, doğru emir ne olurdu? Yanlış arama niyetleri, hedef gruplar ve teklif ayarlamalarıyla ortadan kaldırılabilir. Ancak bu, yönetimi yeniden daha karmaşık hale getirir. Bu nedenle, Google’ın Google Ads’e yeni başlayanlar için başka teklif stratejileri önermesi şaşırtıcı değil. Manuel TBM için herhangi bir ön koşul yoktur, günlük sadece birkaç Euro’luk bir bütçe yeterlidir.

Sonuç: Manuel CPC, ileri düzey kullanıcılar ve tam anlamıyla yönetilebilir projeler için idealdir. Mümkün olduğunca az israfla ve kontrollü çalışması gereken hizmetler, az sayıda ürün ve genel kampanyalar için mükemmeldir.

 

Tıklamaları en üst düzeye çıkarın

Ad her şeyi açıklıyor: Teklif stratejisi, mevcut bütçeden olabildiğince çok tıklama alıyor. Tıklamaları en üst düzeye çıkarmak, aksi belirtilmedikçe kampanyanın günlük bütçesinin sonuna kadar kullanılacağı anlamına gelir. Bu strateji, yalnızca isteğe bağlı maksimum TBM ayarı, teklif ayarlamaları veya çok düşük bir arama hacmi görüntülemeyi engelliyorsa bütçeyi tüketemez.

Hedef harcamalar ayrıca bir portföy stratejisi olarak belirlenebilir. Aksi takdirde, tıklamaları en üst düzeye çıkarmak için yalnızca manuel kampanyalar için normalde kullanılmayan günlük bütçe kullanılır. Kampanyaların olağan ihtiyaçları, hedef çıktılardan daha yüksek önceliğe sahiptir.

 

Bu nedenle, tıklamaları en üst düzeye çıkarmak, tahmin edilebilir harcamalar için daha fazla sayıda tıklama sağlar. Bununla birlikte, reklam zaman planlaması veya tıklama fiyatı için üst limitler gibi herhangi bir kısıtlama, hedeflenen bir şekilde kullanılmalıdır. Bütçede ne gitti gitti. Ek olarak, sistem, hedef çıktı alanındaki en ucuz tıklamalara öncelik verir, en alakalı olanlara değil ve bu nedenle hiçbir dönüşüm ölçütü yoktur. Bu nedenle hangi anahtar sözcüklerin ve arama sorgularının kullanıldığı kontrol edilmelidir.

Teklif stratejisi için özel bir gereklilik yoktur. Bununla birlikte, hedef çıktı olarak gerçekten ne kadar ek bütçe bulunduğunu ve ne kadar tıklama ile sonuçlanacağını görmek için kısa bir matematik oyunu yapmaya değer.

Sonuç: Tıklamaları en üst düzeye çıkarma teklif stratejisi, iyi yönetilen manuel kampanyalar için bütçe planlamasını basitleştirir. Ancak bu akıllıca bir evrensel çözüm değildir.

 

Otomatik olarak optimize edilmiş TBM (eCPC)

Bir dönüşüm için “yüksek olasılık” ise daha yüksek teklifler ve “düşük olasılık” ise daha düşük teklifler. Bunlar, Google’ın eCPC için ana argümanlarıdır. Kısmen akıllı teklif ayarlamasının, aynı maliyetleri ve maksimum ortalama tıklama fiyatını korurken dönüşüm miktarını optimize etmesi amaçlanmıştır. Google, en azından aynı derecede iyi sonuçlar elde etmek için manuel teklifleri akıllı ayarlamalara göre sürekli olarak test etmektedir.

 

Ancak, daha yüksek performans artışları nedeniyle Google artık satış odaklı reklamverenlere hedef EBM veya hedef ROAS gibi diğer akıllı teklif stratejilerini önermektedir.

Otomatik olarak optimize edilmiş TBM’yi ayarlamak için, çalışan bir dönüşüm izlemenin varlığı dışında, arama ve alışveriş kampanyalarında hiçbir ön koşulun karşılanması gerekmez. Bu, görüntülü reklam kampanyalarında bile gerekli değildir.

 

Geçişten sonra, “yüksek potansiyelli” tıklamalara daha fazla yatırım yapıldıkça ortalama TBM yükselme eğiliminde olacaktır. Reklamların daha seyrek görünmesi için “Şanssız” tıklamaları teklif edilir. Mobil cihazlara yönelik teklif ayarlamaları dışında, tüm ayarlamalar otomatik olarak yapılır ve manuel ayarlamalar dikkate alınmaz. Daha az tıklama, daha yüksek TBM ve gecikmiş dönüşümlerle erken aşamalar daha zor olabilir. Ancak Google, karşılaştırma dönemi başlamadan önce ayarlama yapmak için en az iki hafta beklemenizi önerir. Bir test etkili bir şekilde en az bir ay sürmelidir.

 

Sonuç:

Kampanyalar için çok fazla veri mevcutsa ancak yönetim için çok az zaman kaldıysa, otomatik olarak optimize edilmiş TBM’ye geçiş yapmak faydalı olabilir. Çok sayıda ürün ve kapsamlı kampanyalarla büyük, tam olarak kurulmuş hesaplar için uygundur.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir